Moja misja:
Staram się, aby w moim gabinecie panowała atmosfera pełna zaufania, szacunku i zrozumienia. Wierzę, że dzięki temu osoby, które do mnie trafiają, mogą swobodnie wyrażać swoje myśli, emocje i czuć się bezpiecznie, mówiąc o swoich trudnościach. Kładę nacisk na współpracę i partnerstwo: diagnozę i plan terapii staram się omówić wspólnie z klientem, bo wierzę, że to klient jest najlepszym ekspertem od samego siebie.
Moja filozofia:
Jestem przekonana, że to, w jaki sposób interpretujemy rzeczywistość wokół siebie, wpływa na to, jak myślimy, czujemy i zachowujemy się, dlatego w swojej pracy kieruję się nurtem terapii poznawczo-behawioralnej. To podejście pozwala na odkrycie utartych i szkodliwych wzorców myślenia, pozwala zidentyfikować problematyczne zachowania oraz odkryć ich przyczynę. Indywidualne podejście do każdej osoby pozwala na dostosowanie technik terapeutycznych i w efekcie na osiągnięcie celów terapii ustalonych podczas pierwszych spotkań.
Doświadczenie:
W czasie studiów magisterskich z psychologii odbyłam liczne staże i praktyki, pracowałam jako wolontariusz m.in. w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu i w Dziennym Domu Pomocy „Na Ciepłej” przy MOPS we Wrocławiu. Odbyłam praktyki w kilku placówkach edukacyjnych oraz w Fundacji „Promyk Słońca” we Wrocławiu. Po uzyskaniu dyplomu psychologa podjęłam pracę w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Raciborzu oraz w Dziennym Domu „SENIOR +” przy GOPS w Pietrowicach Wielkich. Odbyłam staż na oddziale psychiatrycznym w Specjalistycznym Szpitalu im. Ks. Biskupa Józefa Nathana w Branicach.
Aktualnie jestem psychologiem w Szpitalu Rejonowym im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu, gdzie udzielam wsparcia psychologicznego pacjentom lecznicy oraz prowadzę zajęcia w przyszpitalnej Szkole Rodzenia „Świadome Macierzyństwo” dotyczące psychicznego przygotowania się do ciąży, porodu i połogu. Od kilku lat prowadzę indywidualne konsultacje psychologiczne oraz psychoterapię w nurcie poznawczo-behawioralnym u osób powyżej 16 r. ż.
Ściśle przestrzegam kodeksu etyki zawodowej oraz stosuję metody i narzędzia o naukowo udowodnionej skuteczności. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji. Należę do Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Edukacja:
- Szkoła Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr hab. Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej (w trakcie ostatniego roku, tj. czwartego)
- Studium Psychoterapii Dzieci i Młodzieży „Przy mnie bądź”, Wrocławski Instytut Psychoterapii
- Terapia pedagogiczna z arteterapią, Uniwersytet SWPS we Wrocławiu
- Przygotowanie pedagogiczne, Uniwersytet SWPS we Wrocławiu
- 5-letnie studia psychologiczne, Uniwersytet Wrocławski
Ponadto regularnie uczestniczę w licznych szkoleniach i konferencjach, dzięki którym stale aktualizuję i poszerzam swoją wiedzę. Do najważniejszych z nich zaliczam m.in.:
- Czułe wsparcie w kryzysach okołoporodowych, prowadzenie: mgr Katarzyna Skorupska (60 h)
- Najnowsze sposoby rozumienia żałoby przydatne w pracy z pacjentem, prowadzenie: mgr Anna Bajkowska (Szkoła Psychoterapii Dialog)
- Jak pracować z pacjentem chorym onkologicznie. Szkolenie dla psychologów i psychoterapeutów, prowadzenie: dr Maria Rogiewicz (Szkoła Psychoterapii Dialog)
- Międzynarodowa Konferencja Naukowa PTTPB „Psychoterapia poznawczo-behawioralna wobec współczesnych wyzwań”, organizator: Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczo-Behawioralnej
Specjalizacja:
W Centrum Zdrowia Psychicznego „Balans” wspieram osoby powyżej 15 r. ż. w następujących trudnościach i sytuacjach:
- zaburzenia nastroju,
- zaburzenia lękowe,
- zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD, nerwica natręctw),
- zaburzenia odżywiania,
- ADHD,
- agresja i zaburzenia zachowania,
- samouszkodzenia,
- nieadekwatna samoocena,
- trudności okołoporodowe,
- choroby psychosomatyczne,
- choroby onkologiczne i inne choroby przewlekłe - wsparcie dla pacjenta i rodziny,
- wsparcie dla opiekujących się chorymi przewlekle/terminalnie,
- wsparcie w procesie żałoby,
- wsparcie rodziców w trudnościach wychowawczych, psychoedukacja.
Psychoterapia to dla mnie:
Proces oparty na współpracy i elastycznym dopasowywaniu technik i metod do aktualnej sytuacji i problemu klienta. Wierzę, że terapeuta wnosi wiedzę i praktyczne umiejętności mogące wesprzeć klienta w rozwiązywaniu różnego rodzaju trudności natury psychologicznej, klient z kolei jest najlepszym ekspertem od swoich wewnętrznych przeżyć i doświadczeń. Połączenie tej wiedzy, wspólne opracowanie konceptualizacji i dobranie najodpowiedniejszej metody leczenia w przypadku danego klienta, skutkuje zrealizowaniem celów wyznaczonych w terapii, a co za tym idzie, prowadzi do poprawy jakości życia osoby, która na tę psychoterapię się zgłosiła.
Zapraszam do kontaktu!
Opinie
Moją główną obawą przed podjęciem terapii było to, że zainwestuję dużo energii, a i tak nie będzie z tego żadnych efektów. Z perspektywy czasu mogę jedynie powiedzieć, że w momencie decydowania się na taką formę wsparcia, miałem o niej bardzo mgliste pojęcie. Chyba podchodziłem do tego jako pewnego rodzaju dyrektywnego poradnictwa, ewentualnie wzmocnienia i wpływania na moją motywację. Z czasem zacząłem dostrzegać, że terapia to intensywna praca nad sobą, po to, żeby uczynić bardziej przyjaznym mój świat wewnętrzny, a nie zmieniać całą rzeczywistość dookoła.
Najbardziej wartościowe było dla mnie to, że Pani Katarzyna zawsze pozostawała wyrozumiała względem mnie i nie wygłaszała sądów odnośnie moich zachowań, które nawet dla mnie były wstydliwe. Pomimo iż zawsze cechowała się szacunkiem, nie odpuszczała mi i potrafiła przywołać do porządku po to, żebyśmy osiągnęli wyznaczone przeze mnie cele terapii.
W czasie terapii przekonałam się, że to, co brałam za coś normalnego, było już objawami choroby i to dlatego było mi trudno. Bałam się, że nie będę wiedziała, co mam mówić, że będzie panowała niezręczna cisza, jednak moje obawy w ogóle się nie potwierdziły. Pani Kasia zadawała mi dużo pytań, wyjaśniła, co mi dolega, pokazała, dlaczego akurat teraz zachorowałam. Na spotkaniach czułam się wysłuchana i zrozumiana.
Od zakończenia mojej terapii minęło około roku. Od tego czasu łatwiej sobie radzę z problemami, stałam się bardziej asertywna w relacjach z innymi, nie mam poczucia winy, gdy odpoczywam i dbam o siebie. Mam świadomość, że depresja może wrócić, ale dzięki terapii wiem, gdzie się zgłosić po pomoc i co mogę zrobić, żeby szybciej sobie z nią poradzić.